Site Loader
KONTAKT
Mazowieckie | Małopolskie | Cała Polska

Zalety spółki komandytowej

Przewagą spółki komandytowej jest to, że zupełnie swobodnie ustala się wysokość sumy komandytowej. Sprawia to, że w formie spółki komandytowej mogą współpracować podmioty z różnym kapitałem. Specyfika uprawnień i odpowiedzialności komplementariusza i komandytariusza powoduje, że da się znacząco obniżyć ryzyko prowadzenia działalności w przypadku wybranych wspólników.

Wady spółki komandytowej 

To, co dla niektórych może być zaletą, dla innych może być wadą. Chodzi o rozróżnienie wspólników na komplementariusza i komandytariusza, a co za tym idzie różnie ustalony zakres odpowiedzialności wspólników. Podczas, gdy jeden odpowiada całym majątkiem, to drugi, czyli komandytariusz jest ograniczony odpowiedzialnością tylko do sumy komandytowej.

Spółka komandytowa musi prowadzić księgi rachunkowe w każdym przypadku. Nie obowiązuje tutaj limit przychodów, tak jak ma to miejsce w przypadku innych wybranych spółek. To powoduje, że rachunki muszą być prowadzone zgodnie z określonymi wymogami, co sprawia, że koszty obsługi księgowej będą znacznie wyższe.