Site Loader
KONTAKT
Mazowieckie | Małopolskie | Cała Polska
spolka-komandytowa

 

Spółka komandytowa to działalność mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania odpowiada co najmniej jeden wspólnik bez ograniczeń, a drugi do wartości wniesionych wkładów finansowych.

Dochód osoby fizycznej, który posiada ograniczoną odpowiedzialnością podlega opodatkowaniu według skali podatkowej 18% i 32% lub liniowo 19%. Konstrukcja, w której połączone zostaną w pewien sposób dwie jednostki gospodarcze może przynieść dużą korzyść w postaci np. ominięcia podwójnego opodatkowania.

Możliwe jest skonstruowanie spółki komandytowej, w której podmiot gospodarczy z ograniczoną odpowiedzialnością będzie jako wspólnik równocześnie komplementariuszem. Z treści Kodeksu Spółek Handlowych wynika, że jeden wspólnik uczestniczy w zysku proporcjonalnie do jego wkładu, a więc w umowie zapisać można np. podział majątku pomiędzy osobami w proporcji np. 95% i 5%.

Co daje połączenie obydwu form organizacyjno-prawnych? Przede wszystkim zapewnia brak osobistej odpowiedzialności osób fizycznych za zobowiązania, a dodatkowo i jednocześnie umożliwia tzw. pojedyncze opodatkowanie dochodów wspólnika według skali podatkowej lub podatkiem liniowym.