Site Loader
KONTAKT
Mazowieckie | Małopolskie | Cała Polska

Niedawno wspominaliśmy o planach Ministerstwa Finansów, dotyczących nałożenia na spółkę komandytową obowiązku odprowadzania podatku dochodowego od osób prawnych. W ubiegłym tygodniu pojawił się projekt ustawy i wszystko wskazuje na to, że od stycznia 2021 spółki komandytowe będą płacić CIT.

W praktyce oznacza to, że dochody w tej formie prawnej będą podlegały podwójnemu opodatkowaniu, dokładnie na takiej samej zasadzie jak w spółce z o.o., spółce komandytowo – akcyjnej czy akcyjnej.

Dochód wygenerowany przez spółkę będzie podlegał opodatkowaniu CIT, którego stawka wynosi 19% lub 9%, jeśli spółka nie przekroczy 1,2 mln euro brutto przychodów ze sprzedaży. Kolejny podatek będzie naliczany przy każdej wypłacie zysków na rzecz wspólników. Zysk wypłacony komandytariuszom będzie podlegał 19% opodatkowania, i będą oni mieli możliwość pomniejszenia go o część CIT zapłaconego przez spółkę komandytową. W przypadku komplementariuszy nie będzie takiej możliwości dlatego będą oni podlegali podwójnemu opodatkowaniu.