Spółka komandytowa
Rejestracja spółki komandytowej, spółka z oo komandytowa, spółka akcyjna,wady i zalety spółki komandytowej, praktyczne porady i wskazówki, aktualności.

Spółka komandytowa księgowość

Księgowość spółki komandytowej oraz  związane z nią korzyści podatkowe płynące z utworzenia spółki komandytowej z udziałem spółki z o.o. jako komplementariusza rozciągają się także na sferę obowiązków prawnopodatkowych.

księgowość spółki komandytowejW tzw. normalnych okolicznościach udziałowcy spółki z o.o. otrzymują wypracowany przez spółkę zysk w postaci dywidendy.

Zysk ten podlega niejako podwójnemu opodatkowaniu: raz na poziomie spółki z o.o. – podatkiem dochodowym od osób prawnych, a następnie, po rozdysponowaniu między wspólników – podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jako ich dochód z udziału w zyskach osób prawnych (art. 17 ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.f.).

To obciążenie fiskalne można znacząco zmniejszyć, przenosząc pewien dochodowy fragment działalności gospodarczej, realizowanej dotąd w ramach spółki z o.o., do spółki komandytowej i jednocześnie ustalając minimalny udział spółki z o.o. w zysku osiągniętym przez spółkę komandytową.

Ponadto, jeśli  komandytariusze (osoby fizyczne) spółki komandytowej  wybiorą opodatkowanie według stawki liniowej, to planowane przedsięwzięcie może stać się skutecznym instrumentem księgowości spółki komandytowej.

Decydując się na zawiązanie spółki komandytowej, należy pamiętać, że określonym normatywnie celem  powstania spółki komandytowej  jest prowadzenie przedsiębiorstwa. Nie jest zatem możliwe zastosowanie prezentowanej  formuły do realizacji jednorazowej transakcji.

Czytaj więcej:

Z tagami: , , , , , , , , , , , ,